top of page
Szukaj

Trening Siłowy dla biegaczy cz.1


Witaj


Trening siłowy dla biegacza może stanowić świetne urozmaicenie planu treningowego. Jednak czy jest konieczny? Siłownia kojarzy się na ogół z budowaniem dużej masy mięśniowej i podnoszeniem ogromnych ciężarów. Z tego względu większość biegaczy unika jej jak ognia.


Trening siłowy dla biegacza może przynieść bardzo dużo korzyści. Warto uświadomić sobie, że trening na siłowni wcale nie musi przełożyć się na przyrost masy mięśniowej (lub w niewielkim stopniu). Przede wszystkim to szansa na wzmocnienie gorsetu mięśniowego, który jest nieustannie aktywowany podczas biegu.


Podczas treningu z ciężarami jesteś w stanie zbudować solidne fundamenty siłowe, które bezpośrednio przełożą się na mechanikę twojego biegu ! Np. Siła eksplozywna okazuje się niezbędna podczas pokonywania podbiegów, kiedy rywalizujemy z grawitacją, ale także podczas sprintów. Z kolei wytrenowane włókna wolnokurczliwe pozwalają na dłuższy bieg bez narastającego uczucia zmęczenia i lepsze tolerowanie dużego kilometrażu.

Ćwiczenia siłowe nóg oraz mięśni pośladkowych nie tylko poprawiają siłę wybicia i długość kroku, ale sprawiają, że cała struktura ruchu jest bardziej stabilna i płynna. Z kolei wzmacnianie pleców i brzucha sprawia, że łatwiej utrzymać Ci prawidłową postawę podczas długiego wysiłku.

Treningi siłowe są niezastąpione nie tylko w biegach, które rozgrywają się w górach, lecz także podczas wysiłku, który ma miejsce na asfalcie gdzie jest bardzo twarda nawierzchnia. Silne ramiona i barki pozwalają na intensywną pracę ramion, która tworzy wahadło i napędza pracę całego ciała.

Kolejną zaletą treningu siłowego dla biegaczy jest prewencja urazów.

Regularne podnoszenie ciężarów wzmacnia stawy i więzadła. Wpływa też pozytywnie na gęstość kośćca oraz sprawia, że mięśnie obudowują w większym stopniu kolana czy okolice odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dzięki stworzeniu takiej osłony ciało biegacza jest w mniejszym stopniu narażone na kontuzje i urazy, a także skutki przeciążeń.


Do zobaczenia w części 2.


Bartłomiej Włodarski

74 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page